ورق گالوانیزه در معرض ورق گالوانیزه

در سال ۱۷۴۲ بود که یک شیمیدان اروپایی به نام P.J.Melouin در مقالهای توضیح داد که چطور میتوان با فروبردن ورق آه

توسط مدیر سایت در 16 اسفند 1402

در سال ۱۷۴۲ بود که یک شیمیدان اروپایی به نام P.J.Melouin در مقالهای توضیح داد که چطور میتوان با فروبردن ورق آهنی در روی مذاب، پوشش روی را به دست آورد. • بورس و بازار معاملات: مهمترین عامل در قیمت واقعی ورق گالوانیزه دست نامرئی بازار است. عوامل مختلفی بر قیمت ورق گالوانیزه 50 اثر میگذارند و آن را دچار نوسان میکنند. • میزان پوشش فلز روی در ورق گالوانیزه: از آنجاییکه قیمت فلز روی بسیار بیشتر از قیمت آهن و فولاد است میزان روی مصرفی در کلاف های گالوانیزه اثر مستقیمی بر قیمت دارد فی المثل قیمت ورق گالوانیزه با جرم پوشش فلز روی یا کوتینگ 80 گرم بر متر مربع از ورق گالوانیزه از همان ورق گالوانیزه با کوتینگ 100 گرم بر متر مربع ارزان تر است این درحالی ست که ورق های گالوانیزه با ضخامت های مختلف میتوانند طیف گسترده ای از میزان کوتینگ داشته باشند و این موضوع میتواند از چشم مصرف کننده یا خریدار پنهان باشد بنا براین اگر متقاضی خرید ورق گالوانیزه هستید به تفاوت قیمت گالوانیزه به تناسب میزان کوتینگ آنها دقت کنید. لذا باید با دلایل و روشهای ایجاد شوره در این دسته از محصولات گالوانیزه آشنا شویم تا از ایجاد آنها در ورق گالوانیزه جلوگیری کنیم.

برای جلوگیری از خوردگی و تخریب پوشش روی بر روی آن کروم 6 ظرفیتی می کشند که بسیار هم مقاوم است اما برای انسانها و محیط زیست مخرب است از این رو ورق های گالوانیزه تولید شده با این روش از نظر بهداشتی و زیست محیطی چندان سازگار نیست. اگر برای استفاده طولانی مدت در فضای باز تمایل به استفاده از فولاد گالوانیزه را دارید باید حتما فرآیند گالوانیزاسیون آن به روش گرم انجام شود که معمولا در محیط های مختلف حدود 70 سال دوارم می آورد. این چاپ به صورت چاپ مستقیم با استفاده از دستگاه فلت بد با بهترین کیفیت خروجی چاپ روی ورق گالوانیزه انجام میشود. • برند ورق گالوانیزه: یکی از مهمترین فاکتورها در قیمتگذاری ورق گالوانیزه برند بودن یا نبودن آن ورق گالوانیزه یا کارخانه تولیدکننده است. مشخصات ظاهری در سطح ورق گالوانیزه که مورد تایید خریدار و مصرف کننده باشد اثر زیادی در برند سازی محصولات کارخانجات دارند در اغلب موارد برندهای خوب کیفیت بیشتری دارند اما مواردی هم هست که ورق های گالوانیزه بسیار با کیفیت تر و دارای استانداردهای بالا به دلایل ساز و کار مارکت و جهل متقاضیان یا خریداران از مشخصات فنی و کیفیت آنها با اقبال مشتریان مواجه نمی شود و در برند سازی عقب می ماند.

بطورکلی می توان فلزات را از نظر زنگ زدن یا مقاوم بودن به سه گروه تقسیم کرد:گروه اول: آنهایی که مثل طلا و پلاتین در مجاورت هوا اکسید نمی شوند و زنگ نمی زنند و اساسا نیازی به محافظت ندارند.گروه دوم:آنهایی که وقتی در مجاورت هوا قرارمی گیرند در سطح اکسید می شوند ولی اکسید آنها مقاوم است و چسبیده به فلز باقی می ماند و خود لایه محافظی برای فلز می شود و زنگ نمی زنند. اینگونه فلزات را به روشهای متفاوت از زنگ زدن محافظت می نمایند، با روشهایی مثل رنگ زدن، ضد زنگ کردن، چرب کردن سطح فلز بوسیله یک ماده روغنی، گریس زدن، لعاب دادن، آب کاری فلز و حفاظت کاتدی می توان این فلزات را در مقابل خوردگی و زنگ زدن تا حدودی مقاوم کرد. 2.5 متر می باشد و کلاف های ورق گالوانیزه در عرض های 700 تا 1250 میلیمترو بسته به ضخامت آن با قطر داخلی و خارجی متفاوت تولید می شود. لازم به توضیح است تولیدات ورق گالوانیزه درجه یک کارخانه های داخلی در اغلب شاخص ها از استاندارد بین المللی به مراتب بالاتر است. میزان تولید ورق گالوانیزه در کشور در حدود 5/1 تا 2 میلیون تن در سال می باشد میزان تولید هر کارخانه در قسمت معرفی تولید کنندگان داخلی ورق گالوانیزه توضیح داده شده است.

هر کدام از ورق های گالوانیزه روش تولید خاصی دارند که در ادامه این روش ها را بیان می کنیم. با توجه به طیف گسترده ضخامتهای ورق گالوانیزه، هر کدام از ضخامتهای ورق گالوانیزه در صنعت خاصی به کار برده می شود. به میزان فلز روی در واحد سطح در دو طرف ورق فولادی کتینگ یا جرم پوشش یا میزان پوشش روی گفته می شود که واحد آن گرم بر متر مربع است.مثلا گالوانیزه با کتینگ80 یعنی در یک متر مربع این ورق گالوانیزه، 80 گرم فلز روی در سطح آن وجود دارد. به طور کلی روشهای مختلفی برای گالوانیزه کردن وجود دارد که از آن جمله می توان گالوانیزه گرم (غوطه وری) Hot deep galvanizing، گالوانیزه سرد Cold galvanizing یا الکترولیز Electrolize ، متالایزینگ Metalizing ، پاشش روی Zink sprayingو غیره را نام برد. بر همین اساس عناصر اصلی تعیین کننده قیمت برای ورق های گالوانیزه ایرانی عبارتند از قیمت مواد خام (قیمت کلاف گرم یا ورق سیاه، قیمت ورق سرد یا ورق روغنی یا ورق فول هارد) قیمت فلز روی ، هزینه کارخانه برای تبدیل مواد خام به ورق گالوانیزه و برای ورق های گالوانیزه خارجی عبارت است از قیمت جهانی ورق های گالوانیزه یا قیمت آن در کشور صادر کننده، هزینه حمل با کشتی از کشور مبدا به بنادر ایران، تعرفه گمرکی واردات و نرخ ارز خارجی.لکن در عمل از طرفی محاسبه بهای تمام شده کالا به پارامترهای متنوع و متغیرهای بیشتری بستگی دارد و از جانب دیگر عوامل موثر در قیمت معاملاتی میتواند در راستای منطق ریاضی بهای تمام شده کالا نباشد که به برخی از این عوامل در زیر اشاره شده است : • نرخ سود بانکی و نرخ تورم: معمولا کارخانه ها با استفاده از گشایش اعتبار اسنادی اقدام به تامین مواد خام مورد نیاز میکنند، همواره گشایش اعتبار بانکی برای متقاضی اعتبار، مشمول تامین پیش پرداخت و هزینه های عملیات بانکی است. Post w as generat᠎ed ᠎by GSA C᠎on tent Gen erat᠎or ᠎DEMO .

تست وزن لایه پوششی: در این نوع تست با استفاده از اشعه ایکس میزان یکنواختی وزن لایه پوششی روی در نواحی انتخاب شده در سطح ورق، مورد بررسی قرار می گیرد تا این وزن یکنواخت و به میزان دلخواه باشد. اینگونه فلزات نیازی به محافظت ندارند.نظیر آنها مثل: کروم، قلع، نیکل، کبالت و روی(zn/co/ni/sn/cr )گروه سوم: فلزاتی هستند که وقتی سطح آنها در مجاورت هوا اکسید می شود، اکسیداسیون به تدریج به عمق فلز نفوذ می کند به این ترتیب که ترکیب اکسید این نوع فلزات متخلخل است و به فلز نمی چسبد و از بدنه فلز کنده می شود و اعماق زیرین سطح هم در مجاورت هوا و اکسیداسیون قرار می گیرد و فلز خورده می شود واز بین میرود؛ مثل آهن که زنگ زدگی به اعماق آن هم سرایت می کند. که به سه گروه ورق گالوانیزه خشک و شکننده یا غیر قابل کشش، ورق گالوانیزه کششی و ورق گالوانیزه فوق کشش تقسیم می شود.رنگ پذیری:سطوح انواع ورق گالوانیزه را نیز میتوان از لحاظ چسبندگی رنگ بر روی آنها مقایسه کرد به منظور تعیین دوام گالوانیزه رنگ شده در مقابل عوامل خارجی تست هایی برروی ورق گالوانیزه و ورق رنگی صورت میگیرد.مقاومت دربرابر خوردگی و زنگ زدگی: انتظار این است که ورق گالوانیزه در اقلیم های گرم و مرطوب یا در برابر نزولات جوی شدید مقاومت داشته باشد و دچار فرسایش، خوردگی و زنگ زدن نشود. This article has be​en  do​ne  with GSA Con tent Gener at or Demoversion​!

تست سختی: تست سختی به طور معمول به منظور بررسی سختی گالوانیزه تولید شده انجام می شود.سختی یک ورق گالوانیزه تا حد زیادی به مشخصات دیگری همچون رول پذیری، استقامت و شکل پذیری بستگی دارد. به طور معمول در این تست میزان اعمال فشار به نمونه تا آن حد است که نمونه در اثر تداوم و افزایش تنش فشاری و کششی نمونه دچار شکستگی شود اما در برخی از تست ها، محدوده معینی از فشار برای این کار در نظر گرفته می شود. از طرف دیگر میزان تقاضا برای این ورق ها بالا است و در صورتی که به میزان کافی عرضه نشوند، افزایش قیمت این ورق ها را شاهد خواهیم بود. سطح فولاد مي بايست بطور كامل از اين الودگي ها زدوده گردد تا مذاب روي قادر گردد با فولاد بطور كامل واكنش دهد . ورق های گالوانیزه تولید شده چه در طی مراحل تولید چه پس از تولید کنترل کیفی و بازرسی میشود و پس از نمونه برداری در آزمایشگاهای مختلف و مجهز خواص مکانیکی و ترکیبات شیمایی آن بررسی می شود و با آزمایشات مخرب مانند تست پاشش نمک و غیر مخرب مثل آزمایش ضخامت صافی سطح کنترل می شود تا با استانداردهای کارخانه مطابقت داشته باشد.

• مبادی کالا و اثر هزینه حمل و نقل: عموما قیمت ورق های گالوانیزه و گالوانیزه رنگی در مبدا چه درب خروج کارخانه چه درب خروج انبار گمرک از دیگر نقاط کشور ارزانتر است. • ضخامت: عموما هر چه ضخامت ورق گالوانیزه کمتر باشد میزان روی مصرفی آن و قیمت مواد خام آن در تناژ مساوی، بیشتر است فلذا طبیعی است که ارزش ورق های گالوانیزه نازکتر از ورق های گالوانیزه ضخیم تر بیشتر باشد. ورق های گالوانیزه متوسط (Middle Gauge): ورق های گالوانیزه از ضخامت 40/0 تا 5/1 میلیمتر در این گروه قرار می گیرند که این دسته از سایزها عموما سایزهای رند بازار و بسیار پر مصرف تر از دو دسته دیگر است و هر چه ضخامت های دو گروه دیگر به گروه میانی نزدیک تر باشد تولید و مصرف آن هم بیشتر می شود. در این حالت شما به راحتی و با هماهنگی قبلی می توانید به آدرس گروه مهندسین راه کوشش مراجعه نموده و ضمن بازدید حضوری از نمونه سازه های آماده استعلام بهای کانکس مورد نظر خود را شخصا دریافت نمائید.همکاران ما در دفتر فروش راکو همه روزه در ساعات اداری آماده جوابگویی و ارائه مشاوره رایگان جهت برآورد قیمت کانکس برای خریداران محترم می باشند تا شما را برای رسیدن به بهترین محصول مورد نیازتان یاری دهند.پیشنهاد میکنیم قبل از هر اقدامی برای خرید کانکس با مشاوران ما مشورت و اگر نیاز به جلسه حضوری بود با تعیین وقت قبلی جلسه حضوری هماهنگ کنید.شایان ذکر است که مشاوره فروش و برآورد هزینه ها به همراه لیست مشخصات فنی و مصالحی که می بایست استفاده شود از طرف کانکس راکو به شما رایگان می باشد.منبع
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن